Boxes of War

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το νέο forum του Boxes of War είναι γεγονός!


+2
Chris
boxesofwar_Ultrapete
6 απαντήσεις

    Cultist =?

    boxesofwar_Ultrapete
    boxesofwar_Ultrapete
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 60
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Athens

    Cultist =? Empty Cultist =?

    Δημοσίευση  boxesofwar_Ultrapete Τετ Μάης 01, 2013 6:37 am

    Ας ξεκινήσουμε μία πολύ ωραία συζύτηση όσο αφορά τους cultists και την χρήση τους στα Army lists που προκύπτουν μέσα από το νέο codex των Chaos Space Marines?

    Έχουν τελικά κάποια χρήση?
    Φυσικά και έχουν αλλά η γνώμη μου είναι πως πέρα από εξαιρετικές μινιατούρες (τις οποίες απολαμβάνω να βάφω και δεν σταματάω με τίποτα) δεν προσφέρουν τίποτε παραπάνω από το να υπάρχουν 10 πίσω, με επιπλέον κόστος aegis dfl οι οποίοι αν σταθούν τυχεροί μπορούν μουλοχτά να κυνηγήσουν κάποιο obj ή relic.

    Και η φάση ζόμπι ακούγεται καλή αλλά κοστίζει (Typhus!!!!)...

    Περιμενω γνώμες?!
    Chris
    Chris


    Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2011
    Ηλικία : 45

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Chris Πεμ Μάης 02, 2013 12:15 am

    Πάνο καλημέρα!

    Οπως τα λέγαμε κιόλας νομίζω ότι το καλύτερο είναι σε 10δα πίσω για να πιάνουν objectives και ισως να δουλεύουν και το quad-gun.

    Περίπου σαν τα gretchin των orks μου. Επίσης μπορείς σε ανάγκη να τους βγάλεις και μπροστά στους τελευταίους γύρους να πιάσουν κάνα ξεχασμένο objective. Ποτέ δεν ξέρεις.

    Τώρα για τα zombies δεν ξέρω τι παίζει, αλλα νομίζω ότι θες ποσότητα (30δες?). Πιο thematic λίστα!
    Kaleth
    Kaleth
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 24
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Athens/Aigio

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Kaleth Δευ Μάης 06, 2013 3:31 am

    Λοιπόν αρχικά τα ζομπια είναι μια κακή ιδέα γιατί το οτι είναι fearless σημαίνει πως δεν έχεις το 2+ cover (go to ground) συν το Τ3 γίνεται πολύ εύκολα bypass to feel no pain. Τα ζόμπι(πάντα σε μεγάλο unit) είναι ένας κλασικός mid field scorer βέβαια δεν υπάρχει λόγος να πάνε ποτέ τα weak troops midfield -relic(Τα objectives του κάθε παίκτη στήνονται στα deployments 5/6 φορές. Τέλος είναι ένα counter assault element και προφυλακτήρας ( bounce affraid ) του firebase σου + objectives του deployement σου. Βέβαιως ότι φτάνει απέναντι συνήθως τους σκοτώνει και να μην εξαιρέσουμε το κρυφό τους cost (typhus ενας πολύ καλος hq αλλά αργος και χωρίς extra cost (land raider) δεν πάει απέναντι). (Το να ξοδεύεις extra για να κάνεις κάτι που δέν δουλεύει να δουλέψει με βρίσκει κάθετο).

    Εν τέλη τα ζόμπι με τα κρυφά costs αδυναμία σύνεργειας κτλ δεν κάνουν κάτι παραπάνω από απλούς φτηνούς cultists.(- του tarpit potential τους)

    Τώρα πια στην 6η όμως με τα πολλά no cover όπλα(helldrakes included) και τα γρήγορα assault units πιστεύω οτι διστακτικά θα οδηγηθούμε στους MEQ (marine-saves) καλό save cheap scoring cost(μην ακούω πως οι csm είναι ακριβοί!), shooting, transport armor layer (helldrakes) και mobility μέσω transport καθώς και καλούτσικο close combat power.

    Τί λέτε?
    Chris
    Chris


    Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2011
    Ηλικία : 45

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Chris Δευ Μάης 06, 2013 8:38 am

    Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη ανάλυση!

    Δεν ξέρω μόνο για τα transports. Συνήθως ο αντίπαλος θα το ανοίξει το transport σχετικά εύκολα (όλοι έχουν κάτι long range για 11-12 armor και αν παίζεις και δεύτερος δίνεις και ένα εύκολο first blood). Ακόμα και τα 14 είναι πιο ευθραυστα πια. Δειτε τι χρειάστηκε να βγάλουν στο Land Raider των Dark Angles που για να το χρησιμοποιεί κάποιος πρέπει να το κάνει venerable. To έζησα σε όλο του το μεγαλείο με τα battlewagons! Πια στην 6η χρησιμοποιώ μονο boyz,lootas και bikers!

    Τώρα δεν ξέρω αν κάποιος τα χρησιμοποιεί όπως τις chimeras και τα razorbacks (παίρνω μικρά troops και γεμίζω dedicated) που έχουν και καλο shooting. Τι να πω! Δεν έχω εμπειρία!

    Και μην ξεχνάμε ότι πέρα από τους marines το "καλό save cheap scoring cost" δεν είναι εύκολο να βρεθεί!

    Ξέφυγα λίγο από το θέμα. Πάντως όπως είπα έχοντας δει τι κάνουν τα gretchin μου ίσως και να αξίζει μια 10δα cultists για camping, αν περισσεύουν πόντοι. Παραπάνω όχι.

    Kaleth
    Kaleth
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 24
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Athens/Aigio

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Kaleth Δευ Μάης 06, 2013 9:06 am

    Μια μικρή σημίωση first blood ο αλλός δεν παίρνει αν ξέρεις οτι παίζει πρώτος reserves (1x10 cultist-grentchin ναι, παραπάνω όχι)


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kaleth στις Τρι Μάης 07, 2013 12:17 am, 1 φορά
    Chris
    Chris


    Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2011
    Ηλικία : 45

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Chris Δευ Μάης 06, 2013 11:27 pm

    Reserves,σωστος!
    boxesofwar_krikol
    boxesofwar_krikol


    Αριθμός μηνυμάτων : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Αθήνα

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  boxesofwar_krikol Τρι Μάης 07, 2013 5:01 am

    Συμφωνω απολυτα με τον Kaleth. Ωραιες μινιατουρες. Περνεις 10 πισω απο το aegis ή το quad gun ή το comms relay. Ή σε διαφορετικη περιπτωση τους αφηνεις reserves και περνουν ενα objective, εαν ο αντιπαλος δεν εχει Drakes


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την boxesofwar_krikol στις Τετ Ιουν 19, 2013 11:06 pm, 1 φορά
    boxesofwar_krikol
    boxesofwar_krikol


    Αριθμός μηνυμάτων : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Αθήνα

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  boxesofwar_krikol Τρι Μάης 07, 2013 5:09 am

    Γενικα εχω παρατηρησει οτι δεν ειναι balanced και καλο να δινεις πολλους ποντους σε ενα μονο unit, και ποσο μαλλον οταν αυτο ειναι infantry και slow&purposful, εκτος εξαιεετικν και σπανιων περιπτωσεων, γιατι αν παει κατι στραβα, που θα παει εχεις χασει το game στον 3ο γυρω.
    boxesofwar_Ultrapete
    boxesofwar_Ultrapete
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 60
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Athens

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  boxesofwar_Ultrapete Δευ Ιουν 10, 2013 6:45 am

    Κοίτσ τελικά πόσες απαντήσεις έφεραν οι άμπαλοι οι cultists! Αν και εχθές έμειναν ανέπαφοι , δεν έκαναν τίποτε άλλο από το να μείνουν πίσω από το aegis μιας και ήρθαν στον δεύτερο γύρω από reserves και παίζαμε και kill points. Μία ακόμη φορά μόνο κατάφερα να τους κρατήσω με το να φέρω το ld τους!!! και δεν έσπασαν. Γενικά όμως δεν μου γεμίζουν το μάτι και επειδή όλοι με ξέρετε (τουλάχιστον από αυτούς που γράφουν) θα μείνω πιστός στους sp ειδικά εδώ csp οι οποίοι είναι φθηνότατοι!!! δεν ξέρω ποιός τους λέει ακριβούς για +3save αλλά και 4bs καθώς και ότι άλλο προσφέρουν. Συνεχίζω λοιπόν πιστός μεν στους marines αλλά με την σκοτεινή πλευρά! Και μην ξεχνάμε " Decay and corruption of the flesh are their secret joys, and they are abominations in the eyes of men..."
    boxesofwar_krikol
    boxesofwar_krikol


    Αριθμός μηνυμάτων : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Αθήνα

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  boxesofwar_krikol Δευ Ιουν 10, 2013 12:37 pm

    Λίστα για Chaos Space Marines:

    3x Heldrakes
    1x10 cultist ή 1x5 Deathguard πίσω από Aegis
    .........
    ........
    .........
    .........
    ..........
    ..........

    points 1850

    Πως σας φαίνετε η λίστα μου ??? Κάποιο σχόλιο, να αφαιρέσω ή να προσθέσω κάτι??
    Chris
    Chris


    Αριθμός μηνυμάτων : 15
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2011
    Ηλικία : 45

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Chris Δευ Ιουν 10, 2013 10:29 pm

    Ναι δυστυχώς απότι βλέπω όλες οι Χάος λίστες ξεκινάνε έτσι...

    boxesofwar_krikol
    boxesofwar_krikol


    Αριθμός μηνυμάτων : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Αθήνα

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  boxesofwar_krikol Τρι Ιουν 11, 2013 12:20 am

    Γιατί μωρέ δυστυχώς. Έχεις ένα flyer 170points με AP3 flamer και AP3 Vector Strike, no cover save και στα 2 !!!! Είναι λογικά οι περισσότερες Chaos λίστες να είναι έτσι. Άλλωστε και οι Tau βγήκανε για να σπάνε τις flyer λίστες...!!!!!
    2 riptide kai 3 broad ή το ανάποδο...
    Moric
    Moric


    Αριθμός μηνυμάτων : 11
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2012
    Ηλικία : 44

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Moric Τρι Ιουν 11, 2013 11:08 pm

    Απο τα λίγα που ξέρω απο το codex chaos marines οι cultists φαίνονται καλοί να κάνουν μόνο 1 πράγμα reserves και παρακαλάς να μπούν 4ο γύρο για να πιάσουν το κοντινό objective κάτι σαν τα gretchins.
    Εγώ προσωπικά δέ θα τους έβαζα (αλλα δέν κολλάνε και σε Iron Warriors theme Twisted Evil ) Smile
    boxesofwar_krikol
    boxesofwar_krikol


    Αριθμός μηνυμάτων : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Αθήνα

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  boxesofwar_krikol Τετ Ιουν 12, 2013 12:53 am

    Γενικά δεν έχεις και πολύ άδικο αλλά με ένα Comms Relay, reroll reserves, έχεις περισσότερες πιθανότητες να έρθουν 4ο γύρω οι cultist ή τα gretchin. Αν παίζεις σε τουρνουά αυτοί οι 50points που κανουν οι cultist και θα καπαρώσουν το objective στο τέλος του παιχνιδιού μπορεί να σου δώσουν την νίκη. Εάν τώρα παίζεις μόνο με φίλους και φιλικά παιχνίδια πιθανότατα να μην τους βάλεις γιατι δεν κάνουν τίποτα άλλο στο παιχνίδι και μένουν ανενεργοί, κάτι που για κάποιον μπορεί να είναι εκνευριστικό.
    Για κάποιους είναι χρήσιμοι για κάποιους όχι. Εξαρτάται το στυλ παιχνιδιού του καθένα.
    boxesofwar_Ultrapete
    boxesofwar_Ultrapete
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 60
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 41
    Τόπος : Athens

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  boxesofwar_Ultrapete Τετ Ιουν 19, 2013 11:05 am

    Επιμένω να λέω ότι είναι για τον κύριο προύτσο!
    Εκτιμώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα , αλλά δώσαμε πολύ σημασία σε ένα unit που απλά κάνει 50 ποντους! Άρα η χρήση τους παραμένει αυτή που πρέπει να είναι για ένα unit 50 πόντων!
    Death guard και πάλι death guard!!!! Όσο και αν κοστίζουν είναι για όλες τις δουλειές!
    avatar
    Nireas


    Αριθμός μηνυμάτων : 6
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/10/2012
    Τόπος : Καστοριά

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Nireas Κυρ Αυγ 11, 2013 12:31 am

    Δες και αυτα Smileπρωτη λιστα:
    HQ:
    Typhus
    Chaos Lord (terminator armor,mark of tzeentch)

    Troops:
    7 plague marines (plasma gun,rhino)
    7 plague marines (plasma gun,rhino)
    20 cultists
    20 cultists

    Elite:
    5 Chaos terminators (mark of tzeentch,2 combi melta, combi flamer,power fist,lightining claw)

    Heavy support:
    forgefiend with hades autocannon
    2 Obliterators (mark of nurgle)

    Fast attack:
    Heldrake (bale flamer)
    Heldrake (bale flamer)

    Δευτερη λίστα:

    HQ:
    warpsmith

    Troops:
    10 chaos space marines(meltagun,plasmagun,icon of vengeance)
      rhino (dirge caster)
    10 chaos space marines(meltagun,plasmagun,icon of vengeance)
      rhino (dirge caster)
    10 chaos space marines(meltagun,plasmagun,icon of vengeance)
      rhino (dirge caster)
    Elite:
    4 Chaos terminators (2 combimelta,combi flamer,powerfist)

    Fast attack:
    heldrake (baleflamer)
    heldrake (baleflamer)


    Heavy support
    forgefiend (hades autocannon)
    forgefiend (hades autocannon)
    3 Obliterators

    Θα της φτιαξω εν καιρο αλλα ισως παρεις καμμια ιδεα. Οσο για τους cultists με typhus δινουν καλα για objective holders.
    Kaleth
    Kaleth
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 24
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Athens/Aigio

    Cultist =? Empty Απ: Cultist =?

    Δημοσίευση  Kaleth Πεμ Σεπ 19, 2013 9:14 pm

    Η 2η είναι πολύ καλύτερη της 1ης στην τελική είναι πολλοί μαρινς , και με τους δράκους κόβεις τα αντίπαλα troops, μην ξεχνάς μια τέτοια λίστα παίζει το scoring game. Κοινώς εγώ έχω 5 εσύ -3 λόγο δράκων (χεχε)

    Α και κάνε χώρο σε 1 rhino να μπεί το παλικάρι με τα χταπόδια στην πλάτη Smile

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Απρ 29, 2024 7:15 am